Przyczyny spadku libido u kobiet mogą być złożone. Jest to zagadnienie dla niektórych być może wstydliwe, ale w swojej praktyce widzę, że dotyczy naprawdę sporej grupy kobiet. Przewlekłe niskie libido lub spadek libido to ważny sygnał od organizmu, że “coś jest nie tak”. Dzisiaj chciałabym Ci przedstawić tematykę libiodo od mojej strony, czyli dietetyka klinicznego. Możesz się zastanowić co ma dietetyk do libido… Otóż bardzo dużo! Za pomocą naturalnych metod, w tym diety i suplementacji, jesteśmy w stanie poprawić libido u kobiet.
Przyczyny spadku libido u kobiet
Warto zacząć od tego, co to jest libido. Libido można inaczej określić jako odczucie pożądania seksualnego, które ma na celu doprowadzenie do stosunku seksualnego. Niskie libido może stanowić duży problem dla kobiety, ale nie tylko. Może być to kwestia frustracji w związku i prowadzić do wielu napięć.
Jak w przypadku większości zaburzeń hormonalnych i ich objawów, warto znaleźć przyczynę. DLACZEGO nasz organizm w taki sposób się zachowuje czy w taki sposób działa? Libido jest bowiem wypadkową tego co się dzieje w organizmie. Oto najczęstsze przyczyny spadku libido u kobiet:
- Zaburzenia hormonalne – przeróżne zaburzenia mogą powodować, że libido będzie niższe. Badania pokazują, że kobiety chociażby z PCOS mają niższe libido niż kobiety bez tego schorzenia. U kobiet z brakiem miesiączki pochodzenia podwzgórzowego (FHA) również obserwuje się niższe libido. Poza tym insulinooporność również może wpływać na spadek libido. Nadmiar androgenów i estrogenów (np. dominacja estrogenowa) również mogą prowadzić do obniżonego libido.
- Tabletki antykoncepcyjne – wiem, że to może być dość frustrujące. Bo przecież wiele kobiet decyduje się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, żeby bez przeszkód oddawać się miłosnym igraszkom, a tu klops. Niestety, ale brak libido podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to bardzo częsta sprawa.
- Niedobory pokarmowe – powodują one spadek samopoczucia, upośledzają pracę układu nerwowego, a przy tym wpływają na spadek libido i obniżenie poziomu energii jaką odczuwamy w ciągu dnia. Zwróć uwagę przede wszystkim na witaminę D, kwas foliowy, B12, ferrytynę (magazyn żelaza w naszym organizmie, który lepiej oddaje gospodarkę żelazową niż badanie samego żelaza).
- Przewlekły stres – działa na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim osłabia pracę układu nerwowego, ale również wpływa na hormony płciowe, które są kluczowe dla prawidłowego libido.
- Niedoczynność tarczycy (subkliniczna lub kliniczna). Niskie poziomy hormonów tarczycy, czyli np. FT4 i FT4, świadczące o problemach z tarczycą to duży czynnik, który wpływa na libido. W niedoczynności tarczycy organizm “spowalnia” swoje funkcje, czyli libido też będzie niższe. Poza tym problemy z tarczycą bardzo często niosą za sobą problemy z cyklem miesiączkowym.
- Niektóre leki – np, SSRI, benzodiazepiny, statyny, leki antyhistamiowe również mogą wpłynąć na obniżenie libido.
Wahania libido w cyklu miesiączkowym
To naturalne, że libido zmienia się w trakcie cyklu. Wraz z przebiegiem I fazy cyklu, gdy estradiol (i testosteron) rośnie, a organizm szykuje się do owulacji, rośnie również libido. Pamiętaj, że o ile testosteron jest typowo męskim hormonem, u kobiet nie powinno być go również za mało! Odpowiada on m.in za libido i za masę mięśniową.
Najczęściej w okolicy owulacji libido jest najwyższe. I nie ma się co dziwić… Pamiętaj, że dla Twojego organizmu cel jest jeden – ciąża. W okolicy owulacji płodność jest najwyższa, więc organizm naturalnie będzie Cię “zachęcał” do igraszek.
W II fazie cyklu libido może być niższe, aczkolwiek to też zależy od wielu czynników. Tutaj seks organizmowi “już nie jest potrzebny”, a poza tym progesteron (wydzielany po owulacji), o ile jest korzystnym hormonem i bardzo potrzebnym, to hamuje produkcję śluzu. Chociaż, jeśli poziom progesteronu jest wystarczający, to może sprzyjać odprężeniu i chęci bliskości.
Naturalne metody leczenia spadku libido
Jeśli już wiesz jaka może być przyczyna Twoich problemów, warto przyjrzeć się działaniom, które pomogą Ci podnieść libido.
Podstawowym działaniem, które ma szansę doprowadzić Cię do lepszego libido jest niewątpliwie zadbanie o cykl miesiączkowy, czyli o owulację. Jak już wiesz, to właśnie podczas owulacji libido jest najwyższe, więc bez niej – z libido może być problem.
O tym jak zadbać o cykl miesiączkowy, poprawić jakość komórki jajowej i owulacji czy podnieść progesteron dowiesz się z mojego kursu: Piękny cykl: klucz do kobiecego zdrowia i płodności. W kursie masz dokładnie wyjaśnione co robić (dieta, suplementacja, styl życia), aby poprawić zdrowie hormonalne.
Znaczenie zdrowej diety
Przede wszystkim trzeba zacząć od podstaw, czyli od pełnowartościowych posiłków. Ważny jest każdy składnik – węglowodany, białka, tłuszcze. Szczególnie zwracam uwagę na tłuszcze, które są niezbędne dla prawidłowej pracy układu hormonalnego i nerwowego. Wybieraj takie tłuszcze jak: oliwa z oliwek, awokado, olej z wiesiołka, orzechy i nasiona.
W kontekście libido będzie ważne też zadbanie o nawodnienie. Nawodnienie to kluczowa sprawa, o której nie należy zapominać. Pij codziennie ok. 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała.
Zadbaj, aby w Twojej diecie znalazły się źródła cynku i magnezu, a także witamin A i E. Bez tego Twoje libido może nawet nie drgnąć!
Suplementy diety wspomagające libido
W kontekście libido może Ci pomóc jeszcze prawidłowa suplementacja. Są suplementy, tj. buzdyganek, MACA, żeń – szeń, cytryniec chiński, które mogą pomóc poprawić libido. Zwróć uwagę, aby suplementy ziołowe, które stosujesz były wysokiej jakości! (ekstrakt powinien być standaryzowany, czyli powinna być widoczna dokładna informacja o ilości składnika aktywnego). Shatavari również może pomóc, szczególnie u kobiet po menopauzie.
Kluczowym pierwiastkiem, który może podnieść libido jest cynk. Okazuje się, że suplementacja cynkiem u kobiet z niskim jego poziomem w organizmie może poprawić funkcje seksualne, pożądanie, podniecenie, sprzyjać orgazmowi i prawidłowemu nawilżeniu pochwy. W przypadku niskiego libido warto rozważyć wprowadzenie cynku w ilości 15 – 30 mg dziennie.
Nie zapominaj o podstawach, tj. witamina D (jej niedobory są niestety w Polsce bardzo częste), magnez czy omega – 3. Ich suplementacja poprawia pracę niemal całego organizmu, więc może być również kluczowa w przypadku niskiego libido. Suplementacja witaminą E (najlepiej w formie tokotrienoli i tokoferoli) także jest tu ważna.
Styl życia a libido
Niewątpliwie nadmierny stres i przeciążenie organizmu będzie przekładać się na niższe libido. Dlatego szukając dla siebie pomocy, zwróć też uwagę jak żyjesz na co dzień i jak reagujesz na stres. Stresu z pewnością nie wyeliminujesz całkowicie, ale zdecydowanie masz wpływ jak go odbierasz i jak reagujesz na sytuacje stresowe. Dbaj o jakość snu, który jest głównym czynnikiem dającym rozluźnienie i spokój. Wobec tego odłóż telefon i inne ekrany przed pójściem spać, wywietrz sypialnie i zasłoń zasłony. To pomoże Ci lepiej wypocząć.
Inne metody na podniesienie libido
Niskie libido może wynikać również z problemów psychologicznych (traumy, lęków), więc warto udać się do specjalisty – seksuologa, psychiatry czy psychoterapeuty). Nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli tego potrzebujesz. Ważnym krokiem do lepszego libido może okazać się również terapia par.
Podsumowanie
Jak widzisz temat libido nie jest wcale tematem łatwym i błahym. Jest wiele czynników, które mogą na nie wpływać i wiele przyczyn dlaczego libido jest niskie. Niewątpliwie Twoje codzienne działania mogą przyczynić się do tego, że libido wzrośnie. Dieta, suplementacja i styl życia zdecydowanie mają znaczenie w podnoszeniu libido. Mam nadzieję, że z tego artykułu już wiesz co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej.
Źródła:
Eftekhar T, Sohrabvand F, Zabandan N, Shariat M, Haghollahi F, Ghahghaei-Nezamabadi A. Sexual dysfunction in patients with polycystic ovary syndrome and its affected domains. Iran J Reprod Med. 2014 Aug;12(8):539-46. PMID: 25408703; PMCID: PMC4233312.
Shin BC, Lee MS, Yang EJ, Lim HS, Ernst E. Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review. BMC Complement Altern Med. 2010 Aug 6;10:44. doi: 10.1186/1472-6882-10-44. PMID: 20691074; PMCID: PMC2928177.
Ghamari K, Kashani L, Jafarinia M, Tadayon Najafabadi B, Shokraee K, Esalatmanesh S, Akhondzadeh S. Vitamin E and ginseng supplementation to enhance female sexual function: a randomized, double-blind, placebo-controlled, clinical trial. Women Health. 2020 Nov-Dec;60(10):1164-1173. doi: 10.1080/03630242.2020.1803465. Epub 2020 Sep 6. PMID: 32893745.
Mazaheri Nia L, Iravani M, Abedi P, Cheraghian B. Effect of Zinc on Testosterone Levels and Sexual Function of Postmenopausal Women: A Randomized Controlled Trial. J Sex Marital Ther. 2021;47(8):804-813. doi: 10.1080/0092623X.2021.1957732. Epub 2021 Jul 27. PMID: 34311679.
Gudise VS, Dasari MP, Kuricheti SSK. Efficacy and Safety of Shatavari Root Extract for the Management of Menopausal Symptoms: A Double-Blind, Multicenter, Randomized Controlled Trial. Cureus. 2024 Apr 8;16(4):e57879. doi: 10.7759/cureus.57879. PMID: 38725785; PMCID: PMC11079574.